شهرک نشینان بروجردی مدرسه می‌خواهند
کمبود یا نبود واحدهای آموزشی که ناشی از رشد نامتوازن شهرک‌های مسكونی بروجرد است مشکلات زیادی را برای ساکنان این مناطق رقم زده است...
کمبود یا نبود واحدهای آموزشی که ناشی از رشد نامتوازن شهرک‌های مسكونی بروجرد است مشکلات زیادی را برای ساکنان این مناطق رقم زده است.مراجعه دانش آموزان شهرک نشین به مدارس سطح شهر علاوه بر احتمال تقویت افت تحصیلی آنان، بار اقتصادی قابل توجهی را به خانواده‌های آنان تحمیل می‌كند.نبود مدرسه در 15 شهرک تازه ساز بروجرد، دانش‌آموزان این مناطق را بخصوص در مقطع ابتدایی با مشکل مواجه کرده است.کمبود اعتبارات برای ساخت فضاهای آموزشی و تخصیص نیافتن صد درصدی این اعتبارات نیاز شهرک‌های بروجرد به 48 واحد آموزشی را برطرف نکرده است.بر این اساس یا باید به اعتبارات دولتی چشم دوخت و فعالیت‌ها را به کندی و بر اساس تأمین بودجه‌های دولتی تنظیم کرد یا به شیوه‌های کمکی متوسل شد.استفاده از ظرفیت خیران مدرسه ساز ظرفیتی است که در شهرستان بروجرد مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که تاکنون چند واحد آموزشی از این طریق ساخته شده است.با این وجود تمرکز بیشتر مسئولان روی بهره گیری حداکثری از ظرفیت خیران، اولویتی است که شاید بتوان در سایه آن به کاستن از مشکلات شهرک نشین‌ها در حوزه واحدهای آموزشی خوش بین بود.

رشد نامتوازن مدارس در شهرک ها
یکی از شهروندان بروجردی به همشهری می‌گوید: توزیع نامتوازن واحدهای آموزشی همزمان با شکل‌گیری شهرک‌های این شهرستان خانواده‌ها را با کمبود فضاهای آموزشی مواجه کرده است.
«مرضیه سلیمانی» می‌افزاید: هزینه‌های اعمال شده به اقتصاد خانواده‌ها برای استفاده از سرویس مدارس و انتقال فرزندان آنها به سطح شهر ماهانه عدد قابل توجهی می‌شود که از توان برخی افراد خارج است.

مشکلات دانش آموزان ابتدایی
یکی دیگر از شهروندان بروجردی می‌گوید: یک دانش آموز پایه اول ابتدایی چطور می‌تواند به مدرسه ای در 2 کیلومتری محل زندگی خود برود؟
«ابراهیم غیاثوند» می‌افزاید: نادیده گرفتن نیاز ساکنان شهرک‌ها در حوزه‌های متعددی از جمله حوزه آموزشی به عدالت در ارائه خدمات به شهروندان لطمه زده است.

دردسر معلمان در مدارس
یک معلم بروجردی در گفت و گو با همشهری اظهار می‌کند: کمبود واحدهای آموزشی در شهرک ها، کلاس‌های درسی مدارس سطح شهر را مملو از دانش آموز كرده كه رسیدگی به آنها از مدیریت معلمان خارج است.«م.گ» می‌افزاید: وجود بیش از 40 دانش آموز در یک کلاس سبب می‌شود كه معلم نتواند وقت و نظارت زیادی برای دانش آموزان بگذارد.

 تحمیل هزینه‌های اقتصادی
یک کارشناس اجتماعی به همشهری می‌گوید: کمبود فضاهای آموزشی در شهرک‌های بروجرد تبعات عدیده ای برای ساکنان این مناطق به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به مقوله اقتصادی اشاره کرد.
«فریبرز جهانگیری» می‌افزاید: تحمیل هزینه‌های جابه جایی دانش آموزان برای رفتن به مدارسی که فاصله زیادی از محل زندگی آنان دارند، روی دوش برخی خانواده‌ها سنگینی می‌کند.

کاهش یادگیری دانش آموزان
این کارشناس اجتماعی اظهار می‌کند: استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی برای رفتن به مدرسه علاوه بر تحمیل هزینه‌های اقتصادی به خانواده ها، خطر تصادف را برای دانش آموزان بخصوص در مقطع ابتدایی به همراه دارد.جهانگیری ادامه می‌دهد: از طرفی اضافه شدن تعدادی از دانش آموزان شهرک نشین به دیگر مدارس سطح شهر در افزایش جمعیت کلاس‌ها و کاهش یادگیری آنان نقش آفرین است.

افت تحصیلی
این کارشناس اجتماعی می‌گوید: گنجاندن دانش آموزان زیادی در کلاس‌های درس امکان شناسایی مشکلات درسی همه آنها را از معلمان سلب می‌کند و این خود زمینه ساز افت تحصیلی می‌شود.جهانگیری عنوان می‌کند: حضور دانش آموزان شهرک نشین در مدارس شهر به حقوق دیگر دانش آموزان در محیط مدرسه ضربه می‌زند.

تضییع حقوق دیگران
این کارشناس اجتماعی تأکید می‌کند: علاوه بر بروز احتمالی افت تحصیلی، توزیع امکانات مدرسه بین جامعه حداکثری دانش آموزان عاملی برای تضییع حقوق دیگر دانش آموزان است.جهانگیری اظهار می‌کند: مراجعه دانش آموزان شهرک نشین به دیگر مدارس سطح شهر علاوه بر مشکلات یاد شده در اتلاف وقت آنها دخیل است.

15 شهرک واحد آموزشی ندارد
رئیس سازمان نوسازی و توسعه مدارس بروجرد به همشهری می‌گوید: 15شهرک تازه ساز این شهرستان از وجود واحد آموزشی بی بهره مانده است.«عیسی هاشمی» می‌افزاید: شهرک‌های پردیس، شهرداری، جانبازان، هواشناسی، کوی پزشکان، کمپینک و 81 هکتاری نمونه‌هایی از 15 شهرک محروم از وجود واحدهای آموزشی هستند.

اولویت ساخت مدارس مقطع ابتدایی
این مسئول عنوان می‌کند: در همه شهرک‌های یاد شده زمین مورد نیاز برای ساخت واحد آموزشی وجود دارد، اما کمبود اعتبار تاکنون ساکنان آنها را از وجود فضاهای آموزشی محروم كرده است.هاشمی اظهار می‌کند: با توجه به دشواری تردد دانش آموزان مقطع ابتدایی به مدارس مرکز شهر، ساخت واحدهای آموزشی این پایه در شهرک‌های یاد شده اولویت بیشتری دارد.

کمبود مدرسه در شهرک اندیشه
رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد با اشاره به ساخت 8 واحد آموزشی در شهرک اندیشه، ادامه می‌دهد: گستردگی این شهرک در فازهای متعدد ساخت حداقل 3 مدرسه دیگر را می‌طلبد.هاشمی با ناکافی خواندن واحدهای در حال ساخت در شهرک‌های بروجرد می‌گوید: به طور مثال فقط یک واحد آموزشی در شهرک 81 هکتاری در حال ساخت است، حال آنکه حداقل 3 مدرسه دیگر نیاز است.

وجود یک آموزشگاه نیمه ساز در مسکن مهر
این مسئول با اشاره به جمعیت چند هزار نفری سایت مسکن مهر بروجرد می‌گوید: یك واحد آموزشی در حال ساخت این سایت پیشرفتی 75 درصدی دارد و سال تحصیلی آینده افتتاح می‌شود.هاشمی تأکید می‌کند: بر اساس این مطالب شهرک‌های بروجرد حداقل به 48 واحد آموزشی دیگر نیاز دارند که تاکنون ساخته نشده اند.

تراکم دانش آموز
رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد می‌افزاید: کمبود فضاهای آموزشی در شهرک ها، مدارس سطح شهر بخصوص در مناطق نزدیک به شهرک‌ها را دچار مشکل کرده است.هاشمی عنوان می‌کند: تمرکز ثبت نام دانش آموزان شهرک‌ها در مدارس مناطقی مانند انتهای خیابان تختی و خیابان شهید بهشتی تراکم برخی کلاس‌ها را به 50 دانش آموز کشانده است.

سیر نزولی اعتبارات
این مسئول در ادامه با اشاره به ضرورت‌های مدرسه سازی در شهرک‌های تازه ساز بروجرد، ادامه می‌دهد: ساخت آموزشگاه در شهرک‌های هواشناسی همچنان معطل تخصیص بودجه است.هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نحوه تخصیص اعتبارات می‌گوید: در سال‌های اخیر این روند سیر نزولی و کاهشی به خود گرفته است.

تحقق 45درصدی اعتبارات
رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد می‌افزاید: از مجموع اعتبار یک میلیارد و 400 میلیون تومانی این اداره در سال جاری تاکنون فقط 45 درصد آن محقق شده است.هاشمی اظهار می‌کند: در سال‌های اخیر میانگین تخصیص اعتبارات سازمان نوسازی مدارس حدود 50 درصد بوده است.

کمبود اعتبار
این مسئول عنوان می‌کند: کاهش اعتبارات و تحقق نیافتن صد درصدی آنها مانع مهم و بزرگی در ساخت مدارس جدید در مناطق مورد نیاز شهرستان بروجرد شده است.هاشمی ادامه می‌دهد: وجود پروژه‌های نیمه کاره، کمبود و تخصیص نیافتن اعتبارات مانور اجرای پروژه‌های جدید را از سازمان نوسازی سلب کرده است.

استفاده از ظرفیت خیران
رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد در ادامه استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت خیران را تنها راهکار موجود برای ساخت فضاهای جدید آموزشی می‌داند.هاشمی با اشاره به حرکت در جهت بهره گیری از کمک‌های خیران در حوزه مدرسه سازی بیان می‌کند: ساخت 3 واحد آموزشی در بروجرد و اشترینان نمونه‌هایی از خدمات خیران مدرسه ساز است.

خیران مانند دولت هزینه کرده اند
این مسئول اضافه می‌کند: هم اکنون یک پروژه 12 کلاسه در شهرک اندیشه با همت خیران ساخته شده است که سال تحصیلی آینده به بهره برداری می‌رسد.هاشمی تأکید می‌کند: در سال‌های اخیر خیران مدرسه ساز همطراز با اعتبارات دولتی در ساخت واحدهای آموزشی هزینه کرده اند. رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد بیان می‌کند: تلاش‌ها برای بهره گیری هرچه بیشتر از کمک‌های خیران به منظور ساخت فضاهای آموزشی در شهرک‌های این شهرستان در حال انجام است.
«عیسی هاشمی»، رئیس سازمان نوسازی و توسعه مدارس بروجرد: شهرک‌های پردیس، شهرداری، جانبازان، هواشناسی، کوی پزشکان، کمپینک و 81 هکتاری نمونه‌هایی از 15 شهرک محروم از وجود واحدهای آموزشی هستند.در همه شهرک‌های یاد شده زمین مورد نیاز برای ساخت واحد آموزشی وجود دارد، اما کمبود اعتبار تاکنون ساکنان آنها را از وجود فضاهای آموزشی محروم كرده است.
نویسنده: حسین كردی /بروجرد ـ خبرنگار همشهری
1395/01/21جستجو
  تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به hana-news.ir می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع اصلی بلامانع است         Design by: Meysam Ghiasvand