مدال آوری شاگردانم مرا به ماندن دراین شغل پایبند می‌كند
«محسن مرادی» متولد 1346 از مربیان بنام کشتی در بروجرد است. ثمره فعالیت 20 ساله وی در این زمینه پرورش قهرمانان بنامی مانند پیام یاراحمدی، محسن قاسمی و علی حافظی پوراست که در میادین مختلف خوش درخشیده اند...

 
«محسن مرادی» متولد 1346 از مربیان بنام کشتی در بروجرد است. ثمره فعالیت 20 ساله وی در این زمینه پرورش قهرمانان بنامی مانند پیام یاراحمدی، محسن قاسمی و علی حافظی پوراست که در میادین مختلف خوش درخشیده اند.مرادی که فقط تا مقطع سوم راهنمایی تحصیل کرده و نزدیك به 25 سال است دکه مطبوعاتی دارد، زندگی خود را در راه پیشرفت ورزش کشتی بروجرد وقف کرده است.از شاخصه‌های ممتاز مربیگری مرادی، حضور نیافتن درکلاس‌های مربیگری و آموختن این حرفه به صورت تجربی است.ویژگی دیگر وی مدال آوری شاگردان این مربی بدون تخصص آکادمیک در آسیا و میادین بین المللی است.مرادی که در پرورش کشتی گیران، آنان را با اخلاق و منش پهلوانی و ورزشی آشنا کرده است، سختکوشی و عشق به مربیگیری را ازعوامل موفقیت خود و افتادگی و پرهیز از غرور کاذب را از عوامل موفقیت شاگردانش می‌داند.مرادی اگرچه از نبود حقوق و مزایای کاری در مربیگری کشتی رنج می‌برد، اما می‌خواهد تا جوانان با استعدادی را به جامعه ورزش تحویل دهد.
فعالیت ورزشی خود را از چه زمانی آغاز کردید؟
فعالیت ورزشی ام از سوم ابتدایی در رشته کشتی آغاز شد. البته در کنار آن به ورزش فوتبال نیز می‌پرداختم.حدود 15 سال سرمربی و بازیکن یکی از تیم‌های فوتبال دسته یک باشگاه‌های بروجرد بودم.
چه شد که به رشته ورزشی کشتی رو آوردید؟
حضور دوستان و اطرافیانم در این رشته ورزشی مرا به این سمت و سو کشاند. کسب چند مدال استانی و کشوری از جمله مدال آوری در مسابقات آموزشی کشور و ارتش یادگاری‌هایی از دوران ورزشکاری ام در این رشته مهیج است.پس از آن به مربیگری در این رشته رو آوردم و در حال حاضر نزدیك 20 سال از فعالیتم در این حوزه می‌گذرد.
ظرفیت کشتی بروجرد را چطور ارزیابی می‌کنید؟
استعدادهای بالقوه بسیاری در کشتی بخصوص در رده‌های نونهالان و نوجوانان در بروجرد وجود دارد که برخی از آنها در سطح کشور هم شناخته شده هستند.حضور سالانه 4 تا 5 نفر ملی پوش بروجردی در کشتی کشور و ظهور قهرمانانی چون محسن قاسمی و پیمان یاراحمدی نمودی عینی از توانمندی‌های کشتی بروجرد است.با این وجود معتقدم ظرفیت پنهان این شهرستان در رشته کشتی همچنان عدد قابل توجه 60 درصدی را نشان می‌دهد.
چطور می‌توان این استعداد 60 درصدی را به فعلیت رساند؟
حمایت و آموزش دو اهرم قدرتمند و تأثیرگذاری است که در سایه آنها راه برای ورود و ظهور استعدادهای بیشتری در رشته کشتی در سطح کشوری و حتی فراتر از آن هموار می‌شود.
برنامه ریزی‌تان برای پرورش استعدادهای بالقوه حول چه محورهایی است؟
در کنار اعتقاد به پرورش قهرمانان ملی از رده‌های نونهالی و نوجوانی، مطرح کردن آنها در مقاطع بالاتر، برنامه ریزی دقیق و حساب شده پایه‌های موفقیت ورزشکاران را مستحکم می‌کند.در حال حاضر برنامه‌های آموزشی را به طور میانگین بین 9 تا 10 جلسه تمرین در هفته برای 30 تا 40 کشتی گیر دنبال می‌کنم.البته در این برنامه‌ها تنها یادگیری و آموزش کشتی مطرح نیست.تقویت اخلاق، منش و شخصیت کشتی گیران هم یکی از فاکتورهای جدی است.
در زمینه مربیگری چه روشی را در پیش گرفته اید؟
معتقدم کار باید زیربنایی انجام شود، یعنی به کارگیری تنبیه و تشویق‌های به موقع درکنار آموزش فنون کشتی و ترویج اخلاق ورزشی باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرند.برای همین هنگام بازگشت شاگردانم از مسابقات خارج از کشور خودم به استقبال آنها در فرودگاه می‌روم.در طول مسیر هم سنگین تر شدن مسئولیت و بالا رفتن انتظارات مردم را به آنها یادآوری می‌کنم که مبادا ارزش مدال خود را از یاد ببرند.
رمز موفقیت شما در چیست؟
ورزش کشتی مانند درختی است که شاخ و برگ بسیاری دارد و فقط چند فن و الگوی خاص و محدود نیست.به همین دلیل با استفاده از مزیت آزاد بودن شغل و کارم، وقت و انرژی بیشتری را برای کشتی و ورزشکارانم هزینه می‌کنم.جالب است بدانید مدرک تحصیلی در این رشته ندارم و تجربه تنها عامل موفقیتم در این کار است.در کنار آن همواره به دنبال یاد گرفتن، مشورت و برنامه‌ریزی با همکاران، مطالعه و مشاهده کتاب‌ها و فیلم‌های مرتبط با رشته ورزشی کشتی هستم.علاوه بر آن با وجود درآمدزا نبودن این حرفه، عشق به ورزش و مشاهده به بار نشستن تلاشی که ثمره آن مدال آوری شاگردانم است، مرا به ادامه فعالیت در حرفه مربیگری تشویق می‌کند.در مجموع، همه این عوامل رمز موفقیت من در مربیگری را رقم زده است.
از چالش‌ها و مشکلات مربیگری در کشتی بگویید؟
وقتگیر بودن این حرفه مرا از پرداختن به شغلی دیگر باز می‌دارد، از طرفی نبود درآمد از این محل و رسیدگی نكردن مسئولان به این مقوله از مشکلات پیش روی من است.در بعد تجهیزاتی هم سالن کشتی اختصاصی نداریم، البته اگرچه مسئولان ورزش بروجرد در تخصیص سالن همکاری‌های لازم را به عمل می‌آورند.با توجه به تعدد کشتی گیران فضای فیزیکی 2 سالن موجود جوابگوی نیازمان نیست.
آینده کاری خود در این رشته ورزشی را چطور می‌بینید؟
با توجه به این‌که در رشته مربیگری تجربه حرف اول را می‌زند، مشتاقم تا زمانی که می‌توانم در راه افتخار آفرینی برای کشورم تلاش کنم.با این تفاسیر تا زمانی که مشکلات مالی برایم مشکل‌آفرین نشود، به فعالیت می‌پردازم.از طرفی چند تا از شاگردانم که عمر قهرمانی آنها رو به پایان است، برنامه و روش‌های آموزشی مرا در پیش گرفته و مشغول فعالیت در حوزه مربیگری هستند.بنابراین معتقدم با ورود این مربیان جوان، ورزش کشتی بروجرد آینده روشنی پیش رو خواهد داشت.جستجو
  تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به hana-news.ir می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع اصلی بلامانع است         Design by: Meysam Ghiasvand